Tırnak hastalıkları ve meslekler

Bazı meslek guruplarında özellikle el tırnakları mesleki işlerde bir araç gibi kullanılmaktadır. Müzisyenler ve mücevher ile aksesuar işlerini yapan ustalar gibi. Bu meslek guruplarında daha kolay tırnak problemleri geliştiği gibi tırnakların yapısal problemleri bu mesleklerin yapılmasını kısıtlayabilir. 

Mesleki tırnak hastalıkları mesleki nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabildiği gibi mevcut tırnak hastalıkları mesleki nedenlerle daha kötü olabilmektedir. Bazı tırnak hastalıkları çevresel ve mesleki faktörlerden fazla etkilenmektedir. Onikolizis, kolinişia, paranişia, tırnak kırılmaları, tırnak renk değişiklikleri, yabancı cisim granülasyon dokusu ve Raynaud hastalığı gelişmesi gibi.Bu nedenlerden dolayı tırnak problemlerinde mesleki özellikler, temas edilen kimyasalların sıklığı iyi sorgulanmalıdır. 

Mesleki tırnak problemleri mekanik, kimyasal, fiziksel ve enfeksiyon etkenlerine bağlı olarak gelişmektedir. 

Mekanik ve kimyasal nedenlere bağlı tırnak bozuklukları

Travamatik tırnak hastalıkları ellerini kullanan meslek guruplarında tekrarlayan travmalar ile tırnak plağı ve/veya matrixinde farklı problemlere neden olmaktadır.

Bunlara bazı örnekler;

  • Koilonychia ; Tırnak plağı ince, düz hatta kaşık şeklinde çukurlaşmaktadır. Hafif bir subungual hiperkeratozis gözlenebilir. Gelişmesinde trnak plağınnın mikrotravmaları ve kimyasallardan mineral yağları, alkali ve asitik kimyasallar, organik solventler ve keratolitik ajanların tırnakla teması suçlanmaktadır. Sıklıkla dominant kulllanılan elin 1. 2. ve 3. parmağında görülmektedir. Ayak baş parmaklarda daha sıklıkla dar ve bot türü ayakkabı giyenlerde, çamur ve ıslak ortamlarda çalışanlarda oluşmaktadır. 
Cerrahlar ve diş hekimlerinde cerrahi alet kullanımına bağlı gelişmektedir. Kasaplarda olabilmektedir. Kuaförlerde thioglycolates temasına bağlı gelişmektedir.

  • Leukonychia Vera; Tırnağın köke yakın kısmının tekrarlayan travmasına bağlı olarak çizgisel ve noktasal lökonişia olmaktadır. 
  • Kolay Tırnak Kırılması-Nail Fragility; Ellerini sık yıkayan yada su teması fazla olanlarda; örneğin sağlık personeli, ev hanımı ve kuaförlerde, solventlerle temas edenlerde,  görülmektedir. Bu gurupta onychorrhexis, benzincide çalışan pompa görvelillerinde ve boyacılarda sık görülmektedir. Onychoschizia deterjan ve solventle temas olan işlerde ve yüzücülerde görülmektedir.

  • Tırnak plağında abrazyon ve erezyon; örneğin gitar santçılarında, tırnak fırçası ile sert el ve tırnak yıkaması yapanlarda görülmektedir. 

  • Onikolizis; Travma ve kimyasallara bağlı olarak tırnak plağının yatağından ayrılmasıdır. El başparmakta fazla gözlenmez. Kasaplarda, ev temizliği yapanlarda, ağır torba taşıyanlarda görülmektedir. Travmaya bağlı onikolizis atletlerde, balerin ve baletlerde, dansçılarda, futbolcularda ayaklarda özellikle başparmakta gözlenmektedir. Kimyasallardan solventler onikolizis yapmaktadır.

Akut gelişen onikolizis güçlü irritan kimyasallara; sodium hypochlorite, deterjan enzimleri, depilatörlerdeki thioglycolatlar, hydrofluoric acid bağlı olabilir. Hydrofluoric acid yanıkları eldiven olsa bile gelişebilmektedir ve onikolizs ile tırnak altında ağrı gelişimi tipikitir.

Bazı yabancı cisimler tırnak altında onkolizis yapabilmektedir. Örneğin kuaförlerde kesilen saç tırnak altına girebilmektedir.

Hiponişyumun allerjisi onikolizis yapabilmektedir. Boyalarda bulunan quaternium, anaerobic acrylic sealants ve  metacrylatlar(tırnak kozmetiklerinde var) bunu yapabilmektedir.

Lale yetiştiricilerinde olabilmektedir.

Balıkçılarda olabilmektedir. 

Bazı bakterilerin onikolizste tırnak altında çoğalması tırnakta renklenme-pigmentasyon yapmaktadır. "Proteus mirabilis" hidrojen süfid üretmektedir ve bu metal işiyle uğraşanlarda metallerle temas ettiğinde tırnakta siyah renge dönmektedir.


  • Tırnak yatağında hiperketaozis; Tekarlayan basınç, travma ve sürtünmeye bağlı olarak gelişebilmektedir. Daha sıklıkla iritan ve kimyasallara bağlı olarak gelişmektedir. 
  • Splinter Hemoraji ve subungula hematom; Spor aktivitelerinde golf, Frisbee ve kriket oyuncularında el tırnaklarında, dağ tırmanıcılarında, bahçıvanlarda görülebilmektedir. Ayak başparmakta subungual hematom dansçı, atlet, tenisçi, futbolcularda görülmektedir. Sıklıkla onykolizis ile birliktedir. 

Kronik paranişiaya bağlı tırnak değişiklikleri

Ev kadınları, bulaşıkçı ve çamaşırcılar, çiftçilerlerde kronik paranişia sık görülmektedir.Tırnak çevresi derinin koruyucu etkisinin azalmasında kaynaklanmaktadır.  Iritan ve allerjenlerin teması tırnak çevresi ve matrixte inflamasyona neden olmaktadır. İrritanlar deterjan, sabun ve ağır yalardır. Zamanla Candida ve bazı bakteriler bu alanda çoğalmaktadır. Sıklıkla 1. 2. ve 3. parmakta görülmektedir. Kornik paranişiada zamanla cuticle kaybolmakta ödem ve inflamasyon olmaktadır. 

Pseudomonas çoğalması onikolizis alanında yeşilimsi renk değişimine neden olabilmektedir. 

Sürtünmeye bağlı özellikle müzisyenlerde(piyano ve viyolensel çalanlarda) kronik paranişia görülmektedir.

Bazı meslek guruplarında tırnak çevresi deri katlantılarına organik yada metalik yabancı cisimler girebilmektedir. Bu yabancı cisimleri paranişiayı alevlendirebilmektedir. 

Temas paranişiası sıklıkla kauçuk deriveleri ve mineral yağlarına bağlı olarak gelişmektedir.

Yiyecek sektöründe çalışanlarda asitik sebze ve meyvalar paranişia yapabilmektedir.

Tırnak renk değişiklikleri

Gümüş intoksikasyonu (argyria), methahemoglobinemia, arsenik ve talyum toksikasyonuna bağlı Mee’s line olabilmektedir.

Dış kaynaklı boyalara bağlı tırnakta renk değişiklikleri;

Sarı; Böcek ilaçlarındaki paraquat, diquat ve dinitrocresol ile temas sarı renk değişikliği yapmaktadır. Tüm tırnak plağında yada tırnak üzerinde sarı bantlar yapabilmektedir. Chromium tuzları, tekstil boyaları, -methylenedianiline(epoxy sanayisinde kullanılmakta) teması tırnak ve elde sarı renk yapmaktadır.

Portakal rengi-turuncu; Saç boyaları, kına, glutaraldehyde, picric asit ve hydroquinone, nikotin, kremalize şeker ve kavrulmuş kahve tırnakta temas ile bu rengi verebilmektedir.

Mor; Altın ve potasyum siyanid bu rengi yapmaktadır,

Siyah; ceviz, ağaç işçileri, şarap işçileri, gümüş nitrat, fotoğrafçılar ve ressamlarda tırnakta bu renk gelişebilmektedir.

 

Yabancı cisim granulomları

Tırnak yatağında özellikle hiponişyumda olabilmektedir. Organik maddeler, inorganik materyaller, saç, bitkilerin dikenleri, hayvan pulları, küçük metaller, plastikler ve cam olabilmektedir.

Bunlar ağrılı onikolizis yapmaktadır. Bazen paranişia ve granulomlar gelişebilmektedir.

Aşağıda balıkçıda deniz kestanesi dikenlerine bağlı gelişen yabancı cisim granulomları görülmektedir.


Raynaud Fenomeni, Parmakta iskemi

Vibratör ve delme işleri ile uğraşanlarda sık gözlenmektedir. Bu kişilerde "Carpal tunnel sendromuda" gelişmektedir. Parmaklarda uyuşma, parmaklarda kısalma, tırnaklarda incelme, ülserasyon ve kabuklanma olmaktadır.

Clubbing; 

El parmaklarında clubbing sıklıkla silicosis and asbestosis maruz kalınmasında gözlenmektedir. Travmatik clubbing karete gibi uzak doğu sporu yapanlarda olmaktadır.

 

Dizayn