Lökonişi

Leukonychia, Lökonişi (beyaz tırnaklar)

Lökonişi tırnak üzerinde beyazlaşma gelişmesidir. Lokonişide tırnak plağında parakeratozis ve büyük keratohiyalin garnülleri bulunmaktadır.Ayrıca lipid vakuolleri gözlenmektedir. Tırnakta beyazlaşmaya bunlar neden olmaktadır. 

Lökonişinin alt gurupları bulunmaktadır.

1. Gerçek lökonişi

Tırnaktaki beyazlaşma tırnak matrixinden kaynaklanmakta ve tırnak plağında beyazlaşma bulunmaktadır.Tırnak ucuna hafif basınç uygulandığında bu beyazlıklar kaybolmaz. 

Tüm tırnakta olduğunda total, tırnak bütününe yakın olduğunda subtotal, tırnağın bir kısmında olduğunda kısmi-parsiyel olabilmektedir. 

Total ve subtotal sistemik hastalıklar ile birlikte olabilmektedir. Total lökonişi doğumsal olabilir bu çocuklarda duyma problemleri olabileceği için dikkatli olunmalıdır.

 Parsiyel yani kısmı lökonişi özellikle enine ve noktasal olanı tırnak matrixine travmaya, sert yapılan maniküre bağlı olabilmektedir. 

Lökonişi tırnağın enine çizgisel yerleşebilmektedir. Bu travmaya yada Mee çizgilerinde olduğu gibi ilaç yada sistemik hastalıklara bağlı olarakta gelişebilmektedir. 

Lökonişi tırnağa uzunlamısına yerleşebilmektedir. Bu sıklıkla Derier hastalığında görülmektedir. 

Noktasal şekilde lökonişi sıklıkla çocuklarda ve travmatik nedenlerle oluşmaktadır. Bazen alopesi-saç kıran gibi hastalıklarda tırnak matrixindeki inflamasyona bağlı olarakta gelişmektedir.

2. Lökonişi gibi görünenler; bunda ise problem tırnak yatağındadır. 

3. Yalancı lökonişi; tırnak plağında ancak dış kökenli beyazlaşma var örneğin yüzeyel yerleşen ve yayılan tırnak mantarlarında gelişen lökonişi gibi


  

 


 

Dizayn