Liken pilanoplaris

Lichen planopilaris-Liken pilanoplaris

Lichen planusun saçlı deri tutulumudur. Varyantları saptanmıştır. Bunlar;

1. Klasik liken pilanoplaris

Folliküler liken planus olarakta bilinmektedir. Daha çok erişkinlerde gözlenmektedir. Kadınlarda daha fazladır. 25-70 yaş döneminde ve sıklıkla 40 yaşlarda gözlenmektedir. Irksal farklılık yoktur. Saç folliküllerinde özellikle bulge başta olmak üzere üst kısımda T lenfositler yoğundur. İlaçlar  özellikle altın ve quinacrine hydrochloride gibi suçlanmakta ancak tam etyoloji bilinmemektedir . Sıklıkla saçlı deride kaşıntı ile başlamaktadır. Kepeklenme ve saçlarda anagen evrede dökülme vardır. Yanma, ağrı olabilmektedir. Kıl folliküleri çevresinde eritem ve skuam gözlenmektedir.  Klinik tabloya AGA ve FPHL eklenmesi ile klinik daha da artmaktadır. Tedavide güçlü kortikosteroid içerikli losyonlar ve hastalıklı alanlara  kortikosteroid iğnelerle kullanılmaktadır.  % 10 dan fazla tutulumlarda tetrasiklin ve hidrokininler kullanılmaktadır.

39 38

2. Frontal fibrosing alopecia

Post menoposal frontal fibrosing alopesi olarakta tanımlanmaktadır.  Postmenoposal kadınlarda gözlenmektedir. Frontal saç çizgisinin 1-2 cm gerisine yerleşerek bu çizginin gerilemesine neden olmaktadır. Saç follikülleri çevresinde eritem ve saç dökülme plakları vardır.  Nadiren kaşlarda ve vücut kıllarını da etkilemektedir. Simetrik frontal saç ön çizgisinde bant şeklinde gerileme olmaktadır. (0.5 ile 8 cm arasında) Kaşıntı ve yanma yoktur. Basit saç çekme testi negatiftir. Aktif lezyon alanlarında saç follikül çevresinde eritem gözlenebilir. Tedavisi tam olarak yoktur. Kortikosetroidler topikal lezyonla içerisine iğne olarak uygulanmaktadır. Finasterid tablet ve minoxidil topikal olarak kullanılabilmektedir.

40

3. Piccardi–Lassueur–Graham Little sendromu

Erişkinlerde gözlenmektedir. Neden bilinmemektedir. Saçlı deride skatris ile alopesi gelişmektedir. Koltuk altı, kasık bölgesini hatta gövdedeki kılları etkileyebilmektedir. Etkilediği alanlarda saç ve kıllar da dökülme yanında folliküllere uyan çıkıntılı papüllerde yapmaktadır

4. AGA yada FPHL paternlerine benzer dökülme yapan Fibrosing Alopesi; 

Hastalarda AGA ve FPHL patern dökülme bulunmakta ancak arada aşırı kaşıntı ile saç dökülmelerinde artış yaşanmaktadır. AGA ve FPHL tedavileri  yanında topikal kortikosterodiler kullanılmaktadır.

 

Dizayn