Trikomoniazis

Hastalık cinsel ilişki ile bulaşır. Paraziter etkenli (Trikomonas vajinalis) en sık görülen cinsel yolla bulaşan bir hastalıktır. Her iki cinste eşit olarak ortaya çıkar ve daha çok orta yaşlarda görülür.

Bulgular cinsel ilişkiden sonraki 1-4 hafta içinde ortaya çıkar. Kadınlarda sıklıkla kaşınma, yanma, kızarıklık, gerginlik hissi ve idrar yaptıktan sonraki sarı, yeşil, beyaz renkli akıntı, erkeklerde ise daha çok penis içinde yanma ve kaşınma hissi ön plana çıkan belirtilerdir.  İdrar yaptıktan sonra ya da ejekülasyondan sonra yanma veya akıntı diğer bulgulardır. Kadınlarda adet kanaması sırasında bulgular şiddetlenebilir. Erkeklerde ise en sık ağrılı idrar yapma şikayeti vardır.

Tanı yalnızca klinik bulgulara göre değil vajinal akıntı ya da erkeklerdeki akıntıdan etkenin izole edilmesi ile de konulur.

Tedavide belirlenecek uygun antiparaziter ilaçlarla tedavi mümkündür. Tedaviden sonraki yaklaşık bir hafta içinde hastalık belirtilerinin geçmesinden sonra cinsel temasta bulunulmalıdır.

Tedavi edilmediğinde  kadınlarda bulgu olmasa bile premature doğum, düşük doğum ağırlıklı bebek, doğum sırasında hastalığın bebeğe geçmesi, diğer cinsel yolla geçen hastalıkların bulaşması en sık görülen komplikasyonlardır.

En etkili korunma yolu, aza partner,  güvenli cinsel temas ve prezervatif kullanmaktır.

 

Dizayn